top of page
Vyhledat

Železárny Völklingen, UNESCO


Völklinger Hütte, UNESCO Weltkulturerbe © GNTB, Francois Thierens
Völklinger Hütte, UNESCO Weltkulturerbe © GNTB, Francois Thierens

Železárny Völklingen (německy "Völklinger Hütte") jsou historické železárny nacházející se ve městě Völklingen v německé spolkové zemi Sársko. Jsou jedinou dochovanou hutí na světě ze zlatého věku železářského a ocelářského průmyslu v 19. a 20. století. V roce 1994 se tyto gigantické železárny o rozloze 600 000 m² staly první průmyslovou památkou, která byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Dnes jsou železárny kulturní atrakcí, tematickým objevným parkem a vědeckým centrem v jednom.


Železárny Völklingen byly založeny v roce 1873 a fungovaly až do roku 1986. Během svého provozu byly jednou z největších a nejdůležitějších železáren v Evropě. Tato obří průmyslová komplexa sloužila k výrobě oceli a byla důležitým centrem těžby a zpracování železné rudy.


Po ukončení provozu v roce 1986 byly železárny Völklingen zachráněny před demolici a byly proměněny v muzeum a kulturní středisko. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout dochované průmyslové zařízení, důlní jámy, vysoké pece, koksovníky a další technická zařízení, která ilustrují procesy výroby oceli v minulosti.


Toto unikátní průmyslové muzeum nabízí návštěvníkům pohled do minulosti těžkého průmyslu a důležitého období v německé historii. Železárny Völklingen jsou význačným místem pro milovníky technického dědictví, průmyslové archeologie a historie.


Pokud chcete navštívit železárny Völklingen, měli byste použít Saarland Card. S ním můžete cestovat zdarma autobusem a vlakem po celém Sársku a také mít volný vstup na více než 100 atrakcí, které stojí za to vidět. Pro ty, kteří dávají přednost cestování na elektřinu: přímo před železárnami Völklingen se nachází šest solárních nabíjecích stanic a také četné možnosti nabíjení elektrokol.


Více informací


Výlety v okolí na Turistika.cz:


21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page