top of page
Vyhledat

Bamberk: Malé Benátky i Řím s dědictvím UNESCO

Aktualizováno: 24. 3. 2023

Znáte městečko Bamberk v Bavorsku? Pokud ne, doplňte své znalosti a připravte si plán pro budoucí výlety. Nalákat můžeme i ty, kteří již v tomto městě byli. Středověké kouzlo, nádherná barokní architektura: Bamberk stojí za to vidět!

Ikonou města Bamberk je Staroměstská radnice. Foto Francesco Carovillano/DZT autor: Germany Travel

Navštívení hodné je jak samotné město, kde si můžete užít městskou atmosféru plnou kultury i požitků, tak i jeho okolí, kde se vedle nádherné přírody můžete těšit i na tradiční pivovary. Bamberk a oblast kolem něj, „Bamberger Land“, se nachází na křižovatce čtyř velkých přírodních oblastí a regionů, které vašemu pobytu dodají další zajímavosti. Můžete si zároveň připadat, že jste v Benátkách nebo v Říme. Proč, to vám prozradíme.


Bamberk: historické město s atmosférou

Když vyrazíte do Bamberku, můžete se spolehnout, že na vás čeká mnoho historie. Město Bamberk se stalo důležitým místem již v 11. století, kdy ho Jindřich II. povýšil na biskupství. Z této doby pochází několik památek. V souvislosti s Bamberkem se mluví i o jedné z nejzachovalejších sbírek raně středověkých památek z dob Svaté říše římské. Díky tomu sahá kulturní nabídka od klasiky až po nejmodernější styly.

Vydat se můžete i po stopách UNESCO. Bamberk totiž figuruje od roku 1993 na seznamu světového dědictví. Konkrétně tam patří tři historické městské části. Jedná se o jedinečnou směs historických městských struktur, z nichž má každá svůj vlastní charakter.


Nejstarší částí města je Bergstadt. Tato část je výjimečná díky úzkým uličkám, barokním i romantickým fasádám či středověkému vkusu. Dominantou a hlavní památkou v rámci této čtvrti je bezesporu císařská katedrála na kopci Domberg. Možná jste slyšeli, že Bamberku se také přezdívá „město na sedmi kopcích“. Domberg je jedním z nich. Císařská katedrála sv. Petra a sv. Jiří se čtyřmi věžemi je srdcem města a nejdůležitějším uměleckým dílem široko daleko. Setkáte se zde s více než 1000letou historií města. Vedle katedrály si nezapomeňte poznamenat také prohlídku Starého dvora, Nové rezidence či zahrady plné růží zvanou Rosengarten. Milovníkům výhledů by pak neměl uniknout kopec Abtsberg. Ten nabízí nezapomenutelný výhled na údolí Ottobrunnen s ovocnými sady.


Za střed města a dnešní centrum je považována další důležitá čtvrť, a to Inselstadt. V prostoru pěší zóny i mimo ni se nachází v dnešní době vzácná maloobchodní krajina, která je charakterizována malými obchody v historických domech. Můžete se těšit i na nákup regionálních produktů např. na trzích, které se v Bamberku konají každý den. Nechybí ani kavárny. Inselstadt je zároveň univerzitní městečko. Studentský život tak také formuje tuto část města. Zároveň je to místem bydliště mnoha obyvatel, kteří těží z centrální polohy, a tedy dobré dostupnosti. Pokud přemýšlíte nad tím, proč nese tato čtvrť ve svém názvu „Insel – ostrov“, pak věřte, že se na něm nacházíte – a na jeden byste se měli ještě vypravit. Na umělém ostrově kolem řeky Regnitz se nachází jedna z dominant Bamberku – Stará radnice. Odtud máte také nádherný výhled na bývalou rybářskou osadu.


Bamberk má tři důležité městské čtvrti. Foto Florian Trykowski/DZT.

Třetí významnou bamberskou čtvrtí je Gärtnerstadt, kde je zahradnictví opravdu tradicí. Již od 17. století vyváželi bamberští obyvatelé své výrobky za hranice města. Díky širokým volným prostorům utváří Gärtnerstadt panoráma města. Středověké struktury zahradních domů jsou dodnes viditelné. Tento pohled uprostřed města se vám jinde po Německu nenaskytne. Není divu, že tyto zahradnické oblasti uvnitř města významně přispěly k tomu, že byl Bamberk zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Pokud si nejste jistí, jak tuto čtvrť prozkoumat, máme pro vás dobrou zprávu – prozkoumejte Gärtnerstadt jednoduše díky značenému naučnému okruhu.


Je libo do Říma či Benátek?

Jestli jste již byli v Římě nebo v Benátkách, možná jste si na to při popisu tří významných čtvrtí vzpomněli. Bamberská čtvrť Bergstadt je stejně jako Řím vystavěna na kopci, díky čemuž se čtvrti přezdívá „Francký Řím“. A Benátky? Tuto přezdívku má čtvrť Inselstadt, která je běžně označována jako „Malé Benátky“. Pokud jste tedy aspoň trochu romantici a představa lagun, kanálů a kamenných mostů vás láká, můžete to místo v Benátkách zkusit i v Bamberku. Gondoliéři, kteří nosí tradiční pruhované košile a slaměné klobouky, tam veslují ve skutečných benátských gondolách, podél řeky Regnitz a kolem malebných hrázděných rybářských domů. Hrázděné budovy byly postaveny hlavně ve středověku. Stojí podél břehu řeky a vytvářejí kuriózní a malebnou scénu s čluny, které se vznášejí v kotvištích. Plavba po řece vás zavede přímo kolem této jedinečné řady domů. Stejně tak se můžete těšit na pěkný pohled na Staroměstskou radnici.


Vedle památek nezapomeňte na pivo

Čeští turisté jistě ocení vedle historických památek také výborné bamberské pivo. Dá se najít i informace, že Bamberk je německou pivní Mekkou.

Třináct rodinných pivovarů ve městě Bamberk a přibližně šedesát pivovarů v regionu Bamberger Land vyrábí přes 400 různých piv. Naleznete mezi nimi i vítěze mezinárodních cen. Rozmanitost pivní nabídky v Bamberku je opravdu veliká - od nakuřovaného piva přes francké sklepní pivo až po ležák. Doslova místní specialitou je první zmíněné nakuřované pivo, neboli Rauchbier. Podle legendy bylo kouřové pivo vytvořeno náhodou. Kouř z požáru se tehdy dostal do skladovaného sladu. Sládek si ho nemohl dovolit celé zlikvidovat, a tak ho i přes kouř použil k vaření piva. To se nečekaně stalo oblíbeným. V Bamberku se tato tradiční pochoutka vyrábí ve dvou pivovarech a podává se ve městských pivních sklepech. A těm, kterým chuť prvního piva stále připadá neobvyklá, se mohou spolehnout na tuto bamberskou moudrost: „Druhá „seidla“ chutná lépe než první a třetí lépe než druhá.“

Objevte bamberský svět piva v každém ročním období. Se speciální BierSchmeckerTour můžete prozkoumat pivní kulturu na vlastní pěst. Navštivte rodinné pivovary v Bamberku! Skutečné originály!


Další podrobnosti naleznete zde: www.germany.travel/en/inspiring-germany/


Webové stránky: www.bamberg.info


Spolková země: Bavorsko


Tipy, zážitky a zkušenosti turistů z Bamberku a okolí (7)

150 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page