top of page
regensburg.jpg

Inspirace a aktivity

Zajímavá fakta o Německu

Regensburg: Donau und Skyline im Sonnenuntergang ©Getty Images (vertmedia)

DovolenávNěmecku.cz   >   Města a destinace  >  Zajímavá fakta o Německu

Myslíte si, že toho o Německu víte hodně?
Představujeme vám fakta, která vás zaručeně překvapí.

Nejstarší fastfood pro rychlé občerstvení na světě

Stará dobrá Evropa! Už víme odkud pochází oblíbená americká instituce - fastfood neboli rychlé občerstvení. Příběh o tomto německém vynálezu se odehrává v bavorském městě Regensburg (v češtině známé jako Řezno). 

Nádherné historické město na Dunaji, nabízí fantastický pohled na více než 2000 let starou historii. Regensburg je druhým nejstarším městem Německa a pátým největším v Bavorsku. V roce 2006 bylo historické centrum společně se čtvrtí Stadtamhof zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

V Regensburgu je vůbec největší hustota hospůdek ze všech německých měst. Zážitkem, který byste si neměli nechat při pobytu v Regensburgu ujít, je návštěva nejstarší "klobáskárny" světa – Wurstkuchl - na břehu Dunaje, přímo u Kamenného mostu, kde vám naservírují lahodné, do křupava grilované bavorské klobásky a k tomu domácí zelí a domácí hořčici. Vy si pak tuto tradiční pochoutku můžete vychutnávat s pohledem na řeku, nebo panorama města. 

Wurstkuchl byl údajně otevřen na stejném místě už v roce 1146 a dělníci stavící katedrálu sem chodili na rychlé občerstvení z vařeného masa. Nyní sem míří turisté i místní obyvatelé na tradiční grilované klobásky spolu s kysaným zelím a hořčicí. 

> Regensburg – historická metropole plná života

Je to všechno o ... Bratwurstu. 

Bratwurstské klobásy jsou symbolem Německa. Podle statistik jich Němci ročně spotřebují kolem tří kil na osobu. Už starověcí Řekové grilovali klobásy nad žhnoucím dřevěným uhlím, ale byli to Němci, kdo klobásu přijal jako součást svého kulturního dědictví.

 

Durynská klobása a Norimberský Bratwurst mají chráněné zeměpisné označení.  Slovo „Bratwurst“ bylo dokonce asimilováno do angličtiny (i když výslovnost nemusí být úplně stejná). Prvním německé muzeu Bratwurst najdete v durynském Mühlhausenu.

Standardní klobása Bratwurst má obvykle kolem 20 centimetrů. První rekordně dlouhou klobásku vytvořil řezník v Norimberku v roce 1591. Měřila 39 metrů! Současný rekord je z roku 1999. Tým řezníků v Landshutu zpracoval ve speciálně upravených prostorech 30 prasat a klobása se pyšnila délkou 5 888 metrů.

Pohled na Berlín z vesmíru

Od pádu zdi v roce 1989 je Berlín stále více sjednoceným městem. Turisté mohou překročit bývalou hranici, aniž by o tom přemýšleli, a cyklisté jezdí po cyklostezce okolo Berlínské zdi. A přesto, když se za jasné noci podíváte dolů na Berlín z vesmíru, uvidíte, že je stále rozdělen.

Od pádu zdi v roce 1989 je Berlín stále více sjednoceným městem. Turisté mohou překročit bývalou hranici, aniž by o tom přemýšleli, a cyklisté jezdí po cyklostezce okolo Berlínské zdi.

 

A přesto, když se za jasné noci podíváte dolů na Berlín z vesmíru, uvidíte, že je stále rozdělen.

> Výlety, trasy a turistické cíle  v Berlíně

Satelitní snímky ukazují, že západ města září modrobílým světlem, zatímco východ má teplejší žlutý lesk. Důvodem jsou různé technologie pouličního osvětlení. Východní část Berlína používá stále velké množství sodíkových výbojek, zatímco rtuťové výbojky a zářivky často osvětlují cesty a ulice na západní straně Berlína.

Znovuzrozený prales ....
         ... ne všechno musí být v naprostém pořádku

vodopady bavorsky les

Lesy pokrývají asi třetinu Německa, což je vysoký podíl vzhledem k tomu, že se jedná o hustě osídlenou průmyslovou zemi. Opravdu byste očekávali, že zde najdete prales? Asi ne! A přesto je jeden v Národní park Bavorský les. Velká lesní oblast vzdálená jen dvě hodiny jízdy severovýchodně od Mnichova byla po celá desetiletí ponechána přirozeně růst bez jakéhokoli zásahu člověka. Bylo to už v roce 1983, kdy se bavorský státní ministr zemědělství a lesnictví Hans Eisenmann rozhodl ponechat stromy, které byly vyvráceny v bouři. V plánu je v národním parku vytvořit „prales pro naše děti a jejich děti po linii“.

V kombinaci s přilehlým národním parkem Šumava na české straně hranice je národní park Bavorský les největší vysoce chráněnou lesní rezervací ve střední Evropě. Tým správy parku pořádá pěší túry pralesem, kterému bylo opět umožněno přirozeně růst. 

> Bavorský les, ráj volného času: Mnoho zábavy a zážitků pro všechny

> Toulky Bavorským lesem odhalí i skrytá místa

Domov na cestách - další německý vynález

Luxusní přívěsy ve stylu karavanu mohly být použity k přepravě koní a volů po Anglii v 19. století, ale karavany, které moderní táborníci táhnou za svými vozy po celém světě, pocházely z Německa.

Na začátku třicátých let přišel Švábský Arist Dethleffs, syn výrobce bičů, a jeho snoubenkyně umělce Fridela Edelmanna s nápadem vytvořit mobilní dílnu. Nakonec vymysleli jednonápravový karavan pokrytý dřevěným obkladem a doplněný palandou, posezením a kuchyní uvnitř. I když tento model možná nebyl vhodný pro dovolenou v kempu, nápad se zrodil.

Jen v Německu je nyní registrováno asi 700 000 karavanů a jejich popularita roste. 

Nesselwang: Family with camper at Schwaltenweiher lake in the Allgäu Alps

V neposlední řadě: Německo je domovem 25 000 hradů

Eisenach: View of the inner courtyard of the Wartburg

Pokud rádi navštěvujete dobrý hrad, nebudete zklamáni obrovským výběrem, který čeká na objevení v Německu. Durynský les je skvělým místem, kde začít, pokud hledáte něco trochu jiného. Nejslavnější hrad v celém Německu, hrad Wartburg v Eisenachu, je místo, kde reformátor Martin Luther vytvořil vůbec první překlad Nového zákona do němčiny.

Spolková země Sasko je dalším zámeckým hotspotem, zatímco ohromující pevnosti lemují velkolepou krajinu Švábského Alba v jihozápadním Německu. Pokud ale hledáte vodní hrady, návštěva oblastí Münsterland nebo Dolního Rýna bude splněným snem. A přesto nemůžete porazit údolí Středního Rýna na západě Německa, pokud jde o pozorování hradu.

Vždyť v prostoru pouhých 60 kilometrů mezi Bingenem a Koblenzem je 40 zachovalých hradů za sebou. Horní střední údolí Rýna je od června 2002 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO - první německá kulturní krajina, které se dostalo této pocty.

Objevte Německo, prázdninovou destinaci

logo turistika.cz

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

ikona mapa
bottom of page