top of page
Vyhledat

TOP 16 hradů a zámku, které musíte vidět

Aktualizováno: 14. 6. 2023

Přibližně 25 000 hradů, zámků a zámeckých domů svědčí o německé historii: od nádherných, dokonale zachovalých památek až po zničené připomínky bývalé slávy.


Zámek Sanssouci
Zámek Sanssouci, autor: Alenka_slunicko, turistika.cz

Nádherné paláce velkých vládců

Německo je domovem velkého množství hradů a zámků, od jednoduchých panských domů až po prestižní sídla velkých vládnoucích dynastií, jako např. Palác Sanssouci v Postupimi. Tento zámek, známý jako „pruské Versailles“, byl postaven na příkaz hohenzollernského krále Friedricha II. Spolu se svým parkem je tato rokoková stavba od roku 1990 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Dalším oblíbeným místem dynastie Hohenzollernů byl Berlín Palác Charlottenburg.

Vodní příkop se nachází v blízkosti hlavního města saské spolkové země Drážďan hrad Moritzburg byl znakem šlechtické dynastie Wettinů. Součástí barokního panství je i tzv Malý Bažantí zámek, viditelný z hradu Moritzburg vzdáleného 2,5 km.


Kulturní dědictví a architektonické skvosty

Kromě paláce Sanssouci jsou na seznamu světového dědictví UNESCO i další německé hrady a zámky Augustusburg a palác Falkenlust se nachází v Brühlu (Severní Porýní-Vestfálsko) a pyšní se zahradami a parky, které návštěvníky přenesou zpět do 17. století. Jednou památkou UNESCO v Hesensku je Wilhelmshöhe Park, krajinářský park nad Kasselem s Klasicistní palác Wilhelmshöhe v jeho středu. Hrad Wartburg zaujímá vyvýšenou polohu nad durynským městem Eisenach. Toto místo světového dědictví je známé jako místo, kde hledal útočiště reformátor Martin Luther a přeložil Nový zákon do němčiny.


Hrad Wartburg UNESCO  •  Eisenach, UNESCO, zdroj: DZT autor:  Francesco Carovillano
Hrad Wartburg UNESCO • Eisenach, UNESCO, zdroj: DZT autor: Francesco Carovillano

Některé hrady a zámky jsou dokonalými příklady svých architektonických období. Například palác Ahrensburg u Hamburku je považován za jedno z hlavních děl renesanční architektury ve Šlesvicku-Holštýnsku. Zaujímá centrální polohu ve městě, Hrad Saarbrücken je dobrým příkladem barokního stylu, zatímco mnohem menší zámek Schönebeck v Brémách-Vegesack spojuje baroko s typickou severoněmeckou hrázděnou konstrukcí. Jenischův dům v Hamburku je klasicistním skvostem. Tento venkovský dům se nachází v rozsáhlých upravených zahradách a má daleký výhled na řeku Labe.


Pohádkové paláce a rytířské hrady

Období romantismu bylo skutečným rozkvětem hradů, přičemž nejreprezentativnějším příkladem byl Zámek Neuschwanstein. Tato nádherná bílá stavba stojí na kopci poblíž Füssenu v bavorském Allgäu. Poněkud méně známý je „Neuschwanstein severu“: Zámek Schwerin byl kdysi sídlem velkovévodů a nyní je sídlem zemského parlamentu Meklenburska-Předního Pomořanska. Inspirací pro stavbu byl také romantický historismus Zámek Marienburg. Letní sídlo rodiny Guelphů v novogotickém stylu je pozoruhodnou dominantou, posazenou vysoko na kopci Marienberg asi 20 kilometrů jižně od Hannoveru v Dolním Sasku. V návaznosti na četné konverze v průběhu let, Hrad Wernigerode v Sasku-Anhaltsku je nyní další pohádkový zámek.

Ale to, co se pozdější stavby snažily napodobit, lze dodnes obdivovat v původní podobě: středověké hrady ve stylu pohádkových příběhů. Nejznámějším příkladem je možná Hrad Eltz. Tento hrad z 12. století na kopci v pohoří Eifel ve spolkové zemi Porýní-Falc vlastní stejná šlechtická rodina již více než 850 let. A po mnoho generací přitahuje romantická přitažlivost starověkých ruin mezinárodní turisty Zámek Heidelberg ve městě u Neckaru na severu Bádenska-Württemberska.


Wierschem: Burg Eltz in der Eifel Quellem zdroj: DZT, autor: Florian Trykowski
Wierschem: Burg Eltz in der Eifel Quellem zdroj: DZT, autor: Florian Trykowski 

Tipy od zkušených turistů z Turistika.cz


681 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page