top of page
Vyhledat

Waddenské moře, UNESCO


Wittmund: Groyne ve Waddenském moři s výhledem na moře © GNTB, Florian Trykowski
Wittmund: Groyne ve Waddenském moři s výhledem na moře © GNTB, Florian Trykowski

Waddenské moře (německy "Wattenmeer") je rozsáhlá mořská oblast nacházející se na západním pobřeží Německa, Nizozemska a Dánska. Je to jedna z největších přílivových oblastí na světě a má významný ekologický význam.


Charakteristika Waddenského moře zahrnuje mnoho písečných břehů, dün (písečných dun) a mokřadů, které jsou pod vlivem přílivů a odlivů. Tato oblast je tvořena mělkými lagunami a slanými bažinami, které jsou domovem pro bohatou biodiverzitu rostlin a živočichů. Waddenské moře je také významnou migrační trasou pro mnoho druhů ptáků, kteří sem přilétají v průběhu roku.


Vzhledem k jeho unikátní ekologii a biologické rozmanitosti bylo toto moře v roce 2009 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Rozkládá na ploše asi 11 000 kilometrů čtverečních a zahrnuje tři národní parky Wadden Sea: Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko, Hamburk a Dánsko a chráněnou oblast Wadden Sea v Nizozemsku.


Vzhledem k proměnlivosti přílivů a odlivů je tato oblast populárním cílem pro ekoturistiku a přírodní pozorování. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout jedinečné ekosystémy, sledovat ptáky a pozorovat různé mořské živočichy, jako jsou kraby, korýši, ryby a tuleni. Nicméně, kvůli křehkému prostředí, je důležité, aby návštěvníci dodržovali pravidla a předpisy, aby se minimalizoval negativní vliv na přírodu tohoto unikátního místa.


Více informací:


184 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page