top of page
Vyhledat

Augsburg: Německá perla mezi městy

Aktualizováno: 24. 3. 2023


Pohled na Augsburg s bazilikou Sv. Ulricha a Afry. Foto Francesco Carovillano/DZT

Krásné mozartovské město Augsburg je jedním z historicky nejdůležitějších měst v Německu. Pokud budete procházet městem po starých cestách, budete mít představu o důležitosti, jakou Augsburg musel mít ve dnech bankovní a obchodní dynastie Fuggerů.


Základní fakta o Augsburgu

Město na jihozápadu Bavorska leží na soutoku řek Lech a Wertach. Augsburg byl vždy o něco více okouzlující než jiná města: Nádherné fontány, úctyhodné cechovní domy, nádherné kostely a samozřejmě radnice. Jednotlivé epochy se také zapsaly do města. Díky důkazům barokního, rokokového a secesního stylu je každá procházka zvláštním zážitkem. I ve vrcholném středověku cestující žasli nad katedrálou s téměř 1 000 let starými bronzovými dveřmi nebo bazilikou sv. Ulricha a Afry. A byli ohromeni bohatstvím rodiny Fuggerů, kteří se za pouhé tři generace dokázali dostat mezi světovou mocnosti kapitálu.


S městem je také úzce spojena druhá rodina: Mozartové. Narodil se zde Leopold, otec Wolfganga Amadea a sám významný skladatel. Není to jen připomínka Mozartova festivalu, který se koná každý rok v květnu. Věděli jste, že Augsburg byl kdysi obklopen souvislou městskou hradbou? V těchto zdech se usadilo mnoho zlatníků a stříbrotepců, jejichž díla si můžete prohlédnout v muzeích a zakoupit v malých podnicích. Poté si sedněte v jedné z mnoha pěkných staroměstských hospod a připijte si na pěkný den.

Co byste neměli minout?

Staré město - nakupování a poznávání v jižní atmosféře

Pohled na město Augsburg. Foto argalis/ Getty Images.

Je to skoro jako být v Itálii. Staré město v Augsburgu vyzařuje středomořským vkusem. Úzké uličky a rohy vás zvou k procházkám. Zároveň se můžete zastavit v mnoha malých restauracích. Nejsou zde žádné velké obchodní domy, pouze malé obchody. Klid a pohoda ve starém městě v Augsburgu je opravdu velice příjemná.

Fuggerei - nejstarší sociální sídliště na světě

Ulička Herrengasse v části Fuggerei. Foto Francesco Carovillano/DZT

Malebná osada má své kořeny v 16. století. Nejstarší sociální sídliště na světě, které existuje dodnes, založil slavný obchodník Jakob Fugger v roce 1521 pro nevinné chudé občany Augsburgu a bylo postaveno v letech 1514 až 1523. Skládá se z 67 domů se 140 byty, kostela a administrativních budov. Roční nájemné je stále pouze 0,88 eura (dříve rýnský gulden). Fuggerei je známé jako „město ve městě“, protože má kostel, městské hradby a tři brány. Návštěvníci mohou vidět, jak lidé žili v dřívějších dobách, ve třech místnostech posledního původního domu. Lze si také prohlédnout aktuální byt.


Vodní systém v Augsburgu – zápis na seznam UNESCO


První umělý náhon, vodohospodářský systém světového dědictví UNESCO. Foto Günther Bayerl/ Lookphotos

Lidská vynalézavost, průkopnické technické znalosti a skvělá umělecká díla světové úrovně: to je recept na úspěch vodního systému v Augsburgu. Jen zřídka zažijete na jediném místě během osmi století bez mezer takovou filigránskou souhru inovativního ducha a technického mistrovství tak působivě jako v Augsburgu. Augsburští inženýři a učenci byli mimořádně vynalézaví při přehrazování a odvádění vody ze tří řek Lech, Wertach a Singold tak, aby dosáhly celého města. Díky tomu byli průkopníky v celé Evropě.


Vodohospodářský systém města Augsburg se vyvíjel již od 14. století až do současnosti. Zahrnuje síť kanálů, vodárenské věže z 15. až 17. století, ve kterých byly umístěny čerpací stroje, systém tří monumentálních vodotrysků a vodních elektráren, které i dnes poskytují udržitelnou energii. Technologické inovace generované tímto vodohospodářským systémem pomohly založit Augsburg jako průkopníka v hydraulickém inženýrství.


Augsburg: Vodní elektrárna na Wolfzahnau, vodohospodářský systém světového dědictví UNESCO. Foto Zehntausendgrad/ Stadt Augsburg, UNESCO Welterbe-Büro

Jednotlivé části tohoto systému si můžete projít v klidu domova online a získat bližší informace. Na cestě na vás čeká celkem 22 zastávek. Interaktivní mapu můžete najít zde: https://wassersystem-augsburg.de/en/interactive-map. Na tento pozoruhodný vodohospodářský systém se můžete později přijít podívat i osobně. Čeká na vás trasa zhruba 2,5 kilometrů dlouhá, která však není zcela bezbariérová. Komentovaná trasa zabere dvě hodiny a její konec je na náměstí u radnice „Rathausplatz“. Cena za dospělého je 8 euro. Bližší informace naleznete zde: www.wassersystem-augsburg.de

Pár zajímavostí na konec


Více mostů než v Benátkách!

Jen těžko by se hledalo jiné město v Německu, které protíná více kanálů než Augsburg. Je to také díky skutečnosti, že Augsburg má pravděpodobně více mostů než Benátky. Mělo by jich být přes 500. Při návštěvě vnitřního města narazíte na každém kroku na nějaký– a také na kanály, které přivádějí vodu do města a ven z již od 8. století. Systémy kanálů Lech a Wertach běží navzájem paralelně a tečou zpět do původní řeky krátce předtím, než se obě řeky spojí ve Wolfzahnau.

Po Romantické stezce skrze Augsburg

Romantická cesta doprovází své návštěvníky téměř 400 kilometrů od Würzburgu do Füssenu v Allgäu, kde jeden poklad následuje za druhým. Tato cesta je synonymem pro triádu přírody, kultury a pohostinnosti. Trasa otevírá rozmanitou kulturní krajinu od franské vinařské země až po alpské vrcholy. Augsburg je na seznamu této stezky označeno se svojí jedinečností: první sociální sídliště na světě a druhé nejstarší město v Německu. Zjistěte o stezce více už nyní a naplánujte si trasu z pohodlí domova! Budete připraveni, až bude možnost vyrazit. Objevujte tady: https://www.germany.travel/en/nature-outdoor-activities/romantic-road.html


Pohled na Augsburg, Herkulova kašna. Foto Reinhard Paland/DZT

Do Augsburgu už nyní – z pohodlí domova!

Toužíte po objevení nového, nebo si chcete připomenout, jak to vypadá v Augsburgu? Každopádně máme dobrou zprávu. Obojí je možné, a to díky virtuální prohlídce. Stačí se pohodlně usadit na židli, najít si chvilku času a vaše virtuální cesta může začít. Stačí kliknout zde: https://multimaps360.de/vr360/augsburg/index.html


Další inspiraci naleznete na webu Německé turistické centrály www.germany.travel.


Webové stránky: www.augsburg-tourismus.de


Spolková země: Bavorsko


Tipy, zážitky a zkušenosti turistů z Bavorska (681)

Ubytování, počasí a tipy na cestu: www.nemecko2022.cz/bavorsko


65 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Dortmund

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page