top of page
Vyhledat

Vodohospodářský systém Augsburgu, UNESCO

Augsburg má dlouhou historii v oblasti vodohospodářství a byl jedním z prvních měst v Evropě, které vybudovalo moderní vodovodní systém. Hlavními prameny vody pro Augsburg jsou řeky Lech a Wertach, které protékají městem. Voda z těchto řek byla historicky využívána k napájení městských fontán a k pohonu vodních mlýnů.Hinterer a Mittlerer Lech, systém vodního hospodářství UNESCO © Stadt Augsburg, Ruth Plössel
Hinterer a Mittlerer Lech, systém vodního hospodářství UNESCO © Stadt Augsburg, Ruth Plössel

Historický vodovod v Augsburgu byl vybudován v roce 1416 a byl jedním z prvních tohoto druhu v Evropě. Tento vodovod byl známý svou inovativní konstrukcí a byl považován za technický zázrak své doby. Voda byla přiváděna z řeky Lech do města dřevěnými trubkami a kamennými kanály.


V 15. a 16. století hrála rodina Fuggerů významnou roli ve vodohospodářském systému Augsburgu. Postavili rozsáhlý systém kanálů a přehrad, které sloužily k zásobování města pitnou vodou a jako zdroj energie pro městské mlýny a hamry.


Vodárenský dům (Wasserhaus), postavený v 16. století, sloužil jako řídící centrum vodohospodářského systému. Zde byla regulována distribuce vody do města.

Augsburg: světové dědictví UNESCO, vodárna na Hochablass © Stadt Augsburg, Thomas Hosemann
Augsburg: světové dědictví UNESCO, vodárna na Hochablass © Stadt Augsburg, Thomas Hosemann

Dnes má Augsburg moderní vodohospodářský systém, který zahrnuje čerpání a distribuci pitné vody, kanalizaci a čištění odpadních vod. Město se také snaží o udržitelné využívání vodních zdrojů a ochranu životního prostředí. V celém dodavatelském řetězci byla vyvinuta klimatická strategie s nesčetnými čerpadly a potrubími, které zcela spoléhají na zelenou elektřinu, z nichž část pochází z turbín v historické vodárně na Hochablass.


Výsledek: čistá a 100% klimaticky neutrální pitná voda. Vodohospodářský systém Augsburgu je řízen místními úřady a podléhá německým a evropským environmentálním standardům a regulacím. Více na Wassersystem-augsburg.de/en


Tipy na výlety v okolí na Turistika.cz:

35 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page