top of page
Vyhledat

Klasický Výmar UNESCO

Součástí komplexu světového dědictví UNESCO "Klassisches Weimar" je jedenáct výmarských památek. Na tak malé město je to poměrně hodně. To, že komplex vůbec vznikl, je z velké části zásluha jedné ženy, vévodkyně Anny Amálie. Ta do Výmaru přišla ve svých 16 letech, aby se provdala za vévodu. V 19 letech už byla vdovou, matkou dvou dětí a regentkou vévodství. Tato dáma milující umění přivedla na výmarský dvůr velké myslitele a podporovala umění, hudbu a literaturu. S ní začal výmarský "zlatý věk".


Její jméno nese nejznámější památka světového dědictví ve Výmaru – Knihovna vévodkyně Anny Amálie. Obsahuje přibližně 1 milion historických svazků. Mezi návštěvníky knihovny je nejoblíbenější nádherný rokokový sál. Od roku 2022 je zde umístěna také výstava o renesančním malíři Lucasi Cranachovi.

Rokokový sál v Knihovně vévodkyně Anny Amálie © Thüringer Tourismus GmbH / Jens Hauspurg
Rokokový sál v Knihovně vévodkyně Anny Amálie © Thüringer Tourismus GmbH / Jens Hauspurg

Výmar je známý také jako město zahrad. Patří k nim romantický park na řece Ilm i okrasné zámecké zahrady zámků Belvedere, Tiefurt a Ettersburg.


Zasvěceným tipem je dům Kirms-Krackow. Zvenčí spíše nenápadný městský dům na ulici Jakobstrasse 10 nabízí nevšední pohled do měšťanské domácnosti z 19. století. V biedermeierovské zahradě se můžete procházet mezi kvetoucími altánky a barevnými květinovými záhony.


Některé z významných míst a památek ve Weimaru, které jsou zahrnuty na seznamu světového dědictví UNESCO, zahrnují:

  1. Výmarský hrad (Weimar Residenzschloss): Historický hrad sloužil jako rezidence německých vladařů a byl důležitým centrem kultury a umění.

  2. Park Belvedere: Krásný barokní zámecký park s několika paláci a terasami.

  3. Anna Amalia knihovna: Jedna z nejvýznamnějších knihoven v Německu a sídlo cenných literárních sbírek.

  4. Goethes Gartenhaus: Zahrada a dům, který sloužil jako domov pro slavného německého básníka Johanna Wolfganga von Goetheho.

  5. Schillerova dům (Schillers Wohnhaus): Dům, kde žil a pracoval Friedrich Schiller, další významný německý spisovatel.

  6. Městské divadlo v Weimaru (Weimarer Hoftheater): Historické divadlo, které hrálo důležitou roli v německé divadelní historii.

  7. Goethova národní galerie (Goethe-Nationalmuseum): Muzeum věnované životu a dílu Johanna Wolfganga von Goetheho.

Tato místa a památky ve Weimaru jsou význačná pro německou kulturu a literaturu a mají mezinárodní význam. Proto bylo město Weimar zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.


Výmar je také městem básníků Goetha a Schillera. Milovníci jejich děl si zde přijdou na své při návštěvě soukromých domů a archivů. A kromě světového dědictví, které ve Výmaru najdete opravdu na každém rohu, okouzlí městečko také svou lehkou a uvolněnou atmosférou, kde se v útulných kavárnách nebo zahradních restauracích všední život vytrácí a dostavuje odpočinek.


Více informací na www.klassik-stiftung.de/en/

52 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page