top of page
Vyhledat

Udržitelné řešení dopravy v Hamburku - EURO 2024

Aktualizováno: 26. 6.

Hanzovní město navštíví v červnu během zápasů mistrovství Evropy ve fotbale tisíce hostů z Německa, Evropy i celého světa. Jako jedno z deseti hostitelských měst uspořádá Hamburk pět zápasů EURO 2024 na stadionu Volksparkstadion. Aby se fotbaloví fanoušci a hosté mohli do Hamburku a zpět dopravit co nejpohodlněji, nejrychleji a nejudržitelněji, má město připravenou ucelenou koncepci mobility. Koncepce UEFA a EURO 2024 GmbH počítá s tím, že většina cest na zápasy se uskuteční veřejnou dopravou, přičemž u stadionu ani ve fanouškovské zóně nejsou k dispozici žádná běžná parkovací místa pro osobní automobily.


Veřejná doprava v Hamburku © Gregor Lengler
Veřejná doprava v Hamburku © Gregor Lengler

Ústředním prvkem koncepce je atraktivní a efektivní veřejná doprava, která byla vyvinuta v úzké spolupráci s městskými dopravními podniky a hamburským dopravním svazem (hvv).  Držitelé vstupenek na den zápasu obdrží také 36hodinovou jízdenku, která jim umožňuje ve dnech zápasu cestovat zdarma po celé síti hvv a využívat všechny služby veřejné dopravy.


V aplikaci UEFA EURO 2024 lze prostřednictvím fanouškovského průkazu stáhnout a aktivovat 36hodinovou jízdenku, která platí od 6:00 hodin ráno v den zápasu do 18:00 hodin následujícího dne. Samotná vstupenka na stadion není jízdenkou na veřejnou dopravu.


Vše o aplikaci najdete na webu: www.pr.hamburg/en/euro24/Ve dnech utkání bude výrazně posílena železniční doprava, aby bylo zajištěno plynulé a pohodlné cestování na stadion Volksparkstadion a do fanouškovské zóny na Heiligengeistfeldu a zpět. Ze zastávky S-Bahn Othmarschen na Volksparkstadion bude zřízena efektivní autobusová kyvadlová doprava. Ze zastávky S-Bahn Stellingen nebude ve dnech utkání jezdit kyvadlová autobusová doprava, protože trasa kyvadlové dopravy Arena Shuttle (linka 380) leží v bezpečnostní zóně vymezené UEFA. Pro návštěvníky stadionu s omezenou pohyblivostí budou zdarma k dispozici bezbariérové velkokapacitní taxíky. Přibližně čtyři hodiny před začátkem zápasu bude posílena doprava S-Bahn a zavedena kyvadlová doprava. Čas ukončení kyvadlové dopravy a služeb S-Bahn bude flexibilně přizpůsoben době konání zápasů a poptávce.

Pro zpřístupnění fan zóny bude v souladu s poptávkou posílena také doprava metrem a budou zajištěna vozidla pro posílení jednotlivých autobusových linek.


EURO 2024 v Hamburku


Na klíčových zastávkách a stanicích budou umístěny dočasné směrovky, které usnadní orientaci, a také informační obrazovky. Kromě toho bude k dispozici přibližně 1  600  dobrovolníků, kteří pomohou hostům a fotbalovým fanouškům s dotazy týkajícími se mobility.


Veřejná doprava v Hamburku © Gregor Lengler
Veřejná doprava v Hamburku © Gregor Lengler

Pro cyklisty budou zřízena další veřejná parkoviště, aby se podpořila udržitelná mobilita a umožnilo se na stadion a do fanouškovské zóny rychle a snadno dostat také na dvou kolech. Stávajících 450 parkovacích míst pro kola v okolí stadionu bude ve dnech zápasů dočasně doplněno o 300 míst na ulici Max-Schmeling-Straße. Stanice StadtRAD Sylvesterallee bude během turnaje dočasně přemístěna na August-Kirch-Weg (jižně od stadionu), aby se ve dnech utkání co nejvíce oddělila pěší a cyklistická doprava. V okolí stadionu bude k dispozici celkem 750 parkovacích míst pro jízdní kola. V okolí stadionu a ve fanouškovské zóně budou vytvořeny zóny se zákazem parkování pro e-koloběžky, aby byla zachována průchodnost chodníků. U fanouškovské zóny na Heiligengeistfeldu bude zřízeno hlídané parkoviště pro kola s celkem 1 000 parkovacími místy.


Pro pohodlnější cestování autem byl vyvinut komplexní koncept Park+Ride. Zejména z okrajových částí města a okolí se doporučuje využívat zařízení P+R ve spojení s veřejnou dopravou, aby bylo možné cestovat na zápasy a do fanzóny vlakem. Vhodná parkoviště najdete na těchto místech: Bahrenfeld, vícepodlažní parkoviště Bergedorf, Bergedorf Parkpalette, Elbgaustraße, Harburg (Hörstener Straße), Steinfurther Allee, Klein Flottbek, Nettelnburg OST, Nettelnburg WEST, Nettelnburg NORD, Neugraben (Ackerweg), vícepodlažní parkoviště Veddel, parkoviště Veddel, Pinneberg Rockvillstraße, Pinneberg Thesdorf. K dispozici je navigační aplikace "NUNAV", která umožňuje navigaci a individuální směrování k zařízením P+R. Aplikace je bezplatná, bezpečná a naviguje hosty přímo na parkoviště v zařízení P+R s volnými místy. Výhodu této aplikace je, že nerezidenti a hosté nemusí sami vyhledávat volná parkovací místa, čímž šetří čas, energii a emise CO2. Chcete-li najít nejlepší spojení veřejnou dopravou, navigační aplikace NUNAV vás automaticky přesměruje na webové stránky hvv. Více informací o aplikaci najdete na následující stránce: www.pr.hamburg/en/euro24/.


Další informace o mobilitě v Hamburku, cestě na stadion a speciální informace o přístupnosti najdete na webových stránkách EURO 2024. V červnu 2024 bude rovněž spuštěna aplikace UEFA EURO 2024 - Event Companion. Tato aplikace bude každodenním praktickým společníkem držitelů vstupenek a návštěvníků fanzóny.

42 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page