top of page
Vyhledat

Le Corbusier a sídliště Weissenhof, UNESCO

Sídliště Weissenhof (také známé jako Weissenhofsiedlung) je historickým a architektonickým dílem, které se nachází v německém městě Stuttgart. Bylo navrženo jako výstava moderního bydlení v roce 1927. Jedná se o významnou ukázku moderní architektury a urbanismu, a stalo se symbolem funkcionalistického hnutí.


Sídliště Weissenhof bylo organizováno a zrealizováno ve spolupráci s německým Werkbundem (Svazem německého díla), který chtěl představit nové a inovativní přístupy k urbanismu a architektuře. Le Corbusier, slavný švýcarský architekt, byl jedním z hlavních tvůrců tohoto projektu.


V rámci projektu bylo postaveno 21 moderních obytných domů od různých architektů z různých zemí. Le Corbusier navrhl dům č. 16, známý jako "Maison Citrohan", který měl ukázat možnosti industrializace ve stavebnictví. Tento dům se stal jedním z nejslavnějších děl Le Corbusiera a symbolizuje jeho zájem o funkčnost, jednoduchost a průmyslové materiály.

Dům číslo 16 od architekta Le Corbusiera
Dům číslo 16 od architekta Le Corbusiera © I Tyke

Sídliště Weissenhof představovalo významný zlom v architektuře a urbanismu, který předznamenal vývoj moderního bydlení a urbanistického plánování. Mnoho budov na tomto sídlišti je dodnes obydleno, a tak má i praktický význam pro současné obyvatele města Stuttgart. Kvůli svému historickému a architektonickému významu bylo sídliště Weissenhof v roce 2016 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.


Více informací


Výlety v okolí na Turistika.cz: Stuttgart (42 příspěvků)


33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page