top of page
Vyhledat

Fakta a zajímavosti o Berlíně

Aktualizováno: 16. 11. 2023

Berlín udává trendy: Ať už jde o památky nebo moderní čtvrti, galerie nebo gastronomii, hudbu nebo módu, v německé metropoli je vždy co objevovat. Ale co přesně dělá Berlín tak atraktivní? Právě rozmanitost, kontrasty a prakticky nevyčerpatelné možnosti hlavního města vzrušují návštěvníky z celého světa.Zámek Charlottenburg
Zámek Charlottenburg autor: vyhybka Turistika.cz

Věděli jste, že...


Život v Berlíně


... Berlín je nejvíce multikulturní město v Německu? Z přibližně 3,7 milionu obyvatel vlastní 812 705 zahraniční pas. Ve městě žijí lidé ze 190 zemí, z toho asi 71 000 Poláků a 106 000 tureckých občanů.


... v Berlíně je více než 100 veganských nebo veganských restaurací? Produkty a potraviny výhradně bez zvířat jsou k dispozici také v kavárnách, supermarketech zmrzliny, řeznictví a dokonce i veganském sexshopu.


... berlínský dialekt byl ovlivněn zejména hugenoty z konce 17. století? Některá slova mají francouzský původ: Budike (hospoda nebo obchod), Boulette (karbanátka), Roulade (rolované kusy masa) a Destille (hospoda). Ale další jazykové vlivy zanechaly slyšitelné stopy, například z hebrejštiny (přes jidiš), ve výrazech jako Malochen (těžká práce), Schlamassel (neštěstí) a Moos (peníze).


... Berlíňané jsou oddaní milovníci psů? Ke konci roku 2018 bylo ve městě evidováno více než 107 700 psů.
Flóra a fauna


... Berlín je nejen největší, ale také nejzelenější město Německa? Přibližně 30 procent z celých 892 kilometrů čtverečních tvoří zeleň a lesy. Ulice jsou lemovány asi 431 000 stromy. 2 500 parků a zelených ploch nabízí obyvatelům a návštěvníkům Berlína prostor k odpočinku a relaxaci. Kromě toho je ve městě 890 zahrad s více než 71 000 zahradami.


... jediné medvídky pandy v Německu lze vidět v berlínské zoo? Od roku 2017 žijí Meng Meng a Jiao Qing ve speciálně postavené Panda Garden a ve velmi krátké době si nejen podmanili srdce Berlíňanů*. Sladkou senzací bylo narození pandí dvojčata v srpnu 2019 a Mengxiang (v překladu „Tenivý sen“) a Mengyuan („Splněný sen“), také láskyplně známé jako Pit a Paule, obrátily život pandí maminky Meng Meng naruby. od té doby dolů.

... nejvyšší strom v Berlíně je modřín evropský, který byl vysazen v Tegelském lese v roce 1795? V průběhu staletí dosáhl výšky 45 metrů. Nejstarší strom je také v Tegelu, 900 let starém anglickém dubu. Je vysoký 26 metrů a obvod jeho kmene je 6,65 metru. Jméno Dicke Marie (tlusté Marie) jí dali zřejmě Alexander a Wilhelm von Humboldtovi.Doprava


... Berliner Verkehrsbetriebe (Berlínský dopravní podnik) přepravil v roce 2019 přibližně 1,1 miliardy cestujících? Z toho 563 milionů jelo metrem, 197 milionů tramvají a 442 milionů autobusy nebo trajekty.


... v městské oblasti Berlína je více než 200 kilometrů splavných vodních cest? Spréva je s délkou 46 kilometrů nejdelší řekou ve městě a Teltowský kanál je s délkou 38 kilometrů nejdelším kanálem v městské oblasti. Návštěvníci mohou také objevovat Berlín na výletní lodi; Nabídka zájezdů sahá od krátkých plaveb až po několikahodinové výlety lodí.


.. obrazně řečeno, všechna vozidla Berliner Verkehrsbetriebe (Berlínský dopravní podnik) pohromadě objedou zeměkouli 316krát denně? Metro urazí ročně 2,56 miliardy kilometrů, autobusy 1,47 miliardy kilometrů a tramvaje 606 milionů kilometrů. To je ekvivalent 115 500 cest po celém světě ročně.
Gastronomie


... Berlín je hlavním městem gurmánů? 24 restaurací ve městě získalo celkem 31 hvězd Michelin, čímž Berlín předstihl Mnichov a Hamburk. Od roku 2020 má Berlín poprvé také 3hvězdičkovou restauraci „Rutz“. Dobrou chuť!


… je na střeše německého Bundestagu restaurace? Je to jediná restaurace na světě, která se nachází v parlamentní budově a je přístupná veřejnosti. Je však nutná registrace předem.


... Berlín má svou pivní specialitu? Berliner Weiße je bublinkové, mírně hořké pivo, které se vyrábí ze směsi pšeničného a ječného sladu a fermentuje se v láhvi. Podáváme s panákem malinového nebo dřínového sirupu, je to osvěžující letní nápoj.


... Berlín je hlavním městem německé scény řemeslného piva? Téměř 30 pivovarů má nyní na čepu aromatické odrůdy od Pale Ale po IPA.Další zajímavosti


...je více než 250 týdenních trhů rozmístěných po celé berlínské městské oblasti? Obzvláště oblíbený je turecký trh na Neuköllnském Maybachuferu. Každé úterý a pátek nabízí eklektický sortiment ovoce a zeleniny, turecké speciality a barevné látky. V sobotu láká mnoho návštěvníků trhu na Winterfeldtplatz v Schönebergu a Kollwitzplatz v Prenzlauer Berg. Nabízené produkty sahají od bioproduktů a specialit z mnoha zemí až po plstěnou obuv, řemeslné výrobky a přírodní kosmetiku.


... mezinárodní nouzový signál SOS byl dohodnut na Světové radiokomunikační konferenci v Berlíně v roce 1906?


... Druhá nejvyšší berlínská vyvýšenina, 120 metrů vysoký Teufelsberg, se skládá z trosek? Po válce zde bylo navršeno 26 milionů kubíků suti.


... devět amerických prezidentů navštívilo Berlín od druhé světové války? Výrok Johna F. Kennedyho „Ich bin ein Berliner“ („Jsem Berlíňan“, 1963) a důrazné zvolání Ronalda Reagana „Pane Gorbačove, zbourejte tuto zeď!“ (1987) jsou nezapomenutelné.


... město vynálezců je? Mnoho užitečných věcí, které jsou dnes nedílnou součástí našeho každodenního života, má svůj původ v Berlíně. Patří mezi ně počítač, termoska a svítilna .


... s rozlohou 892 kilometrů čtverečních je Berlín téměř devětkrát větší než Paříž?


55 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page