top of page
Vyhledat

Svět německých zvířat

Aktualizováno: 9. 2.

Zajíci hnědí, divočáci, lišky, veverky, netopýři – kdo si myslí, že Německo nemá vzrušující divočinu, je na velkém omylu. V poslední době se do Německa vrátily i kuny, losi a zubři.


 Freyung-Grafenau: Bisons in the Bavarian Forest National Park ©Getty Images (Manfred Gottschalk)
Poppenhausen: Mountain goats on the Wachtküppel in the Rhön, GNTB © Florian Trykowski

V německých lesích, loukách a horách žije kolem 48 000 druhů zvířat. Mnoho z nich je hmyz, ale oblast je také domovem 328 druhů ptáků, 104 různých savců a několika desítek obojživelníků a plazů. Německo má velké množství národních parků a přírodních rezervací na ochranu zvířecích stanovišť. Například zde bylo napočítáno kolem 10 300 druhů rostlin a 14 400 druhů hub. Tato chráněná území poskytují nejen důležitá stanoviště pro známé druhy, jako jsou jeleni, divočáci nebo veverky: díky četným reintrodukčním projektům lze nyní v Německu nalézt dříve vyhynulé druhy: například Wisents, druh bizonů, byl šťastně se opět pasoucí v Pohoří Rothaar v Bad Berleburgu v Severním Porýní-Vestfálsku od roku 2013. Projekt ochrany přírody s přírodním hřištěm a přírodním zážitkovým centrem lze navštívit a nabízí túry. Losy lze opět vidět také v Německu, zejména v Braniborsku, kde je dokonce malá kolonie v přírodní rezervaci Schorfheide. Německá spolková země Braniborsko je obecně stále divočejší: stejně jako v několika dalších státech se zde opět usadili vlci a občas tu potkáte i bobra. A není to jen Braniborsko, které je dobýváno; Za hlavní město divoké zvěře je považován například Berlín.


Fox, Hare and Company: Doma v Berlíně

Je zde uvedeno více než 230 druhů volně žijících živočichů. Už dlouhou dobu je liška obecná nedílnou součástí berlínského panoráma města, toulající se parky, dvorky nebo dokonce otevřené ulice v noci. Německá nadace pro divokou zvěř proto nabízí v Berlíně také prohlídky s průvodcem pro děti s workshopem Nature Learning Workshop. Místní divoká zvěř je sledována na městských loukách a parcích a určitě tam narazíte na zajíce polního, jedno z nejznámějších německých zvířat. Několik milionů z nich vesele poskakuje po krajině. Nyní je také pravděpodobnější, že narazíte na rysa: V Německu žije asi 140 rysů s mláďaty v 10 ze 16 spolkových zemí. Žije zde také přes 1000 divokých koček Národní park Eifel přírodní rezervace nedaleko Kolína nad Rýnem. Jde o jednu z nejvýznamnějších populací tohoto dravce ve střední Evropě: kočky divoké sdílejí prostor s jeleny a dokonce i bobry na ploše 110 kilometrů čtverečních.


Létající Orli v horách, zdroj: wix.com
Létající Orli v horách, zdroj: wix.com

Znovuobjevte: orlosupa bradatého v bavorských Alpách

Mnoho podob německé krajiny se odráží v různých zvířatech, která tam žijí. Nejsou to jen Alpy, které mají svou vlastní flóru a faunu. Perfektní místo například k nalezení orlosupa bradatého, který zde dlouho nebyl. Díky mezinárodnímu projektu reintrodukce od Zoo Norimberk a Národní park Berchtesgaden, jsou bavorské Alpy opět domovem 233 mláďat orlosupa bradatého. Kachna bělooká si mezitím našla místo v Dolním Sasku a v severním předhůří Harzu a v přírodním parku Nuthe-Nieplitz se nyní opět rozmnožují puštíci. Za tento pokrok je zodpovědná stanice ochrany zvířat a druhů v Sachsenhagenu v Dolním Sasku, kterou lze rovněž navštívit.


Ochrana druhů, sledování druhů: Zoo Opel v Hesensku

Za návštěvu stojí i zoologická zahrada Opel v Hesensku, a to nejen proto, že oblast s velkým hřištěm je také domovem žiraf a slonů. Zoo Opel je zapojena do celkem 33 mezinárodních ochranářských chovných programů pro plazy, ptáky a savce. Norek, sovy pištění a želva bahenní jsou zde chováni a poté vypuštěni do volné přírody. Například norek je jedním z nejohroženějších živočišných druhů a jeho potomci jsou vypouštěni do vhodných prostor u Jezero Steinhude v Dolním Sasku a na jaře v Sársku. Adlerwarte Berlebeck u Dortmundu je jedním z druhově nejbohatších útočišť dravců v Evropě a již adoptoval několik puštíků, kteří se v zoo vylíhli. Adlerwart Berlebeck také provozuje projekt reintrodukce puštíků a každý, kdo se o tato impozantní zvířata zajímá, zde může navštívit letovou ukázku.


Žasněte nad migrací jeřábů: Birdwatch Events v Německu

Želvy rybniční, které se nacházejí v unikátní přírodní rezervaci v Kühkopf-Knoblochsaue na Rýně v Hesensku, také pocházejí z Opel Zoo. Jedná se o největší zbývající mokřadní oblast v severním Horním Porýní a domov pro nespočet zvířat. Velmi brzy ráno zde lze pozorovat divočáky, jeleny, želvy a nespočet ptáků, jako je strakapoud velký, hýl, pěnice žlutí nebo i dravci. Vedle 250 druhů ptáků zde žije také 12 druhů netopýrů.

Milovníci ptáků budou také dychtivě sledovat jejich migraci na jih na podzim. Je to nádherná podívaná, když tisíce špačků létají synchronně směrem k jihu. Stejně krásné je chvíli sledovat jeřáby na jejich dlouhé cestě dalekohledem. Pro pozorovatele ptáků nabízí NABU speciální schůzky na pozorování ptáků na podzim. Jeřáby a husy lze koncem září a října pozorovat v Lužici, ale také v Brémách, Braniborsku, Dolním Sasku nebo Meklenbursku-Předním Pomořansku - a to i z lodi nebo na kole.Svět německých zvířat

127 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page