top of page
Vyhledat

Prázdniny na hausbótu

Aktualizováno: 29. 1.

Dovolená na hausbótu je novým, příjemně relaxačním trendem dovolené v Německu. Rozsáhlé jezerní oblasti a romantické řeky zvou k relaxační dovolené na vodě.

Slunce se usmívá na obloze, ptáci zpívají na břehu a vlny tiše narážejí na bok lodi: tak vypadají nebeské prázdninové radosti. Není tedy divu, že pro dovolenou na hausbótu volí stále větší počet lidí hledajících odpočinek. Kdo pomalu klouže po vodě, brzy najde vnitřní klid a vidí přírodu novýma očima. Bonus navíc: více než 700 kilometrů splavných vodních cest je v Destination Germany, zejména v Meklenbursku-Předním Pomořansku a Braniborsku, označeno jako „oblasti s povolením k pronájmu“. Tam je každý svým kapitánem, protože hausbóty lze po zhruba tříhodinové úvodní seanci řídit bez oprávnění. Námořní požadavky na kapitány a posádku v těchto okresech jsou velmi nízké a manipulace s pronajatými plavidly je snadná.

 Zotzensee: Rodinné skoky z hausbótu do vody, Mecklenburg Lake District, Kleinseenplatte ©lookphotos (Thomas Rötting)
Zotzensee, Mecklenburg Lake District, Kleinseenplatte ©lookphotos (Thomas Rötting)

Vysněná destinace pro kapitána a posádku

The Mecklenburg Lake District v severovýchodním Německu s více než tisíci propojenými jezery je velkolepý - a také největší síť vodních sportů v Evropě. Návštěvníci o prázdninách na hausbótu zde mohou vidět orly říční kroužící na obloze, orlovce, kteří se snášejí do vody, aby ulovili svou kořist, a na jaře a na podzim slyšet bubácký zpěv jeřábů. Třpytivá jezera jsou lemována hustými lesy a tajnými vřesovišti. Müritz, obrovské Plauer Lake, Fleesen Lake, Kölpin Lake, Schwanensee a mnoho dalších můžete prozkoumat ve vlastní režii. Kdo pustí kotvy, může si užít okolní přírodu na vlastní kůži nebo najde rozmanitost v malebných městečkách na březích řeky – některá s rušným přístavním životem, jiná se středověkými centry měst nebo romantickými hrázděnými domy. The Národní park Müritz a sedm dalších přírodních parků nabízí lákavé výlety na pobřeží.

Hausbót v jezeře při západu slunce v Braniborsku©Westend61 (Michael Malorny)
Hausbót v jezeře při západu slunce v Braniborsku©Westend61 (Michael Malorny)

Okolní Berlín - Modrý ráj

Braniborská jezerní oblast severně od Berlína s jezery Ruppiner Seenland, Havel a Uckermark je známá jako „modrý ráj“ a je také vysněnou destinací pro milovníky hausbótů. v Braniborsko a dokonce i kousek za Berlínem se konají prohlídky s průvodcem pro rekreační kapitány. V Berlíně je povinné mít vodáckou licenci, ale vodáci, kteří začínají v Postupimi, mohou stále cestovat po vodních cestách bez tohoto oficiálního dokumentu. Odtud vede oblíbená túra po řece Havel k jezeru Plauer See. Cestou nás čeká nejen idylická příroda, ale také kulturní poklady jako středověké kostely, hrady a velkolepá panská sídla. Klenot s námořnickým vkusem je město Braniborsko, který je křižován vodními plochami a má více než tisíciletou historii. Zvláště působivé kulturní památky jsou Neustädtischer Markt (Novoměstské tržiště) s bohatě zdobeným kostelem svaté Kateřiny a katedrálou sv. Petra a Pavla. V hotelu čeká nádherný dvoudenní zájezd pro začátečníky, kteří nevyžadují speciální jachtařskou licenci Lužická jezerní oblast mezi Berlínem a Drážďany. Oblast byla dříve oblastí těžby hnědého uhlí a nyní se mění v prázdninový ráj s největší evropskou umělou vodní krajinou.

Hausbóty na Lahnu ©Adobe Stock (videomundum)
Hausbóty na Lahnu ©Adobe Stock (videomundum)

Na Bodamské jezero a Lahn - Tady jsem kapitán

Pokud jste vždy snili o tom, že budete sami u kormidla, Bodamské jezero, „malé moře v regionu čtyř zemí“ Německa, Švýcarska, Rakouska a Lichtenštejnského knížectví, je také ideální destinací pro hausbóty. S výhledem na alpskou krajinu se hausbóty tiše pohupují na vlnách, míjejí pláže, promenády a hustě zarostlé pobřeží. Četné kulturní památky, jako je květinový ostrov Mainau (Blumeninsel Mainau) lákají tě jít na břeh. Dalším klenotem je Klášterní ostrov Reichenau. Toto místo světového dědictví UNESCO je idylickou syntézou umění se třemi románskými kostely, rozkvetlými loukami a malebnými stezkami podél řeky. Další památkou světového dědictví UNESCO jsou prehistorická kůlová obydlí, jehož zbytky dodnes spočívají na dně Bodamského jezera a vyprávějí o době dávno minulé. Lahn, přítok Rýna, vás také zve k úžasným relaxačním výletům na hausbótu. „Sbohem všednímu životu“ je motto pro všechny, kteří si chtějí udělat pohodlí ve své „říční chatě“ a v klidu plout po Lahnu. Jako na procházce džunglí prochází hustou zelení, která se množí podél břehů a kolem malých hrázděných domků i zalesněných strání. Vrcholem je malé město Špatná Ems, který má barokní a klasicistní architekturu, a Limburg, kde je z vody vidět sedmivěžová katedrála a historické Staré město.

106 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page