top of page
Vyhledat

Císařská katedrála ve Špýru UNESCO

Aktualizováno: 27. 1.

Císařská katedrála ve Špýru, oficiálně známá jako Katedrála sv. Marie a sv. Štěpána, je nejvýznamnější dominantou města. Ve formě latinského kříže je to jedna z největších a nejvýznamnějších románských staveb v Německu.


Speyer Cathedral in the evening © GNTB, Author = Francesco Carovillano
Speyer Cathedral in the evening © GNTB, Author = Francesco Carovillano

Ve 20. letech 10. století (1020s)– přesný rok nelze určit – zahájil Konrad II. stavbu s cílem postavit největší kostel své doby. Po 30 letech stavby byl v roce 1061 Pánův nejnovější dům zasvěcen. Touto monumentální stavbou v tehdejším velmi malém městě Špýr chtěl vládce demonstrovat svůj nábožensko-politický nárok na moc proti papežství. Již v 80. letech 10. století povolil Jindřich IV. renovaci a rozšíření kostela za účelem dalšího zlepšení vzhledu a okázalosti budovy. Jeho architektům se poprvé v historii architektury podařily takové inovace, jako je systém slepých oblouků a obvodová galerie.


Dnes je místem posledního odpočinku osmi sálských, štauferských a habsburských císařů a králů, čtyř královen a řady biskupů. Krypta, která byla zasvěcena v roce 1041, je nejstarší součástí katedrály. Hrobová místa, která původně ležela v lodi, byla do krypty přemístěna v rámci renovačních opatření provedených v letech 1900 až 1906.


Na náměstí před hlavním vchodem do katedrály stojí katedrální mísa. Původně označovala hranici mezi suverénními územími biskupa a města.


Co by kamenem dohodil, najdou návštěvníci Špýru tzv. Schattenweg. Se svými stinnými náměstími, chladnými oázami, veřejnými pitnými fontánami a turistickými zajímavostmi je to ideální lokalita pro procházky, zejména v horkých dnech.


Více informací: www.speyer.de/en


Spolková země: Porýní-Falc


Výlety v okolí na Turistika.cz:

69 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Opmerkingen

Beoordeeld met 0 uit 5 sterren.
Nog geen beoordelingen

Voeg een beoordeling toe
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page