top of page
Vyhledat

Chemnitz: evropské hlavní město kultury 2025

Pokud jste v Chemnitzu nikdy nebyli, připravte se na překvapení.


Chemnitz, Opera
Chemnitz, Opera

Chemnitz má jedinečný příběh, příběh převratných vynálezů v automobilovém, strojírenském nebo textilním průmyslu a odvážných podnikatelů, jako byli Richard Hartmann, Carl Gottlieb Haubold nebo Louis Schönherr. Chemnitz psal a stále píše historii. Jako moderní průmyslové město patří Chemnitz k nejrychleji rostoucím městům v Německu. Město je technologickým centrem zaměřeným zejména na automobilový a dodavatelský průmysl, informační technologie a strojírenství.


Razit cestu vpřed, pouštět se do nových teritorií a žít vynalézavým duchem - to jsou ingredience receptu, díky němuž je město a jeho obyvatelé úspěšní. Slavné vynálezy, jako je termoska nebo první jemný prací prostředek, patentované nápady mezi tisíci dalšími, pocházejí z Chemnitzu. Dnes odtud pocházejí prvotřídní stroje a výrobní zařízení, které se používají pro výrobu po celém světě.


Tradice a modernost se odrážejí také ve vzrušujících kontrastech městské výstavby. Příznivce architektury mohou nadchnout nejen jedinečné příklady ve stylu Bauhausu a nové věcnosti nebo jedna z největších souvislých secesních (vilémovských) čtvrtí v Evropě - Kaßberg -, ale také přetvořené centrum Chemnitz, které v posledních 20 letech naplánovali mezinárodně uznávaní architekti jako Helmut Jahn, Hans Kollhoff nebo Christoph Ingenhoven.


Chemnitz, Technická univerzita
Chemnitz, Technická univerzita

Technická univerzita jako intelektuální centrum, výzkumná zařízení jako Fraunhoferovy instituty a úspěšné středně velké podniky, většinou rodinné, jsou základem ekonomického úspěchu. Výstavbou budoucího městského kampusu přivádí Chemnitz vzdělání a vědu přímo do centra města. Centrálně umístěné historické čtvrti, jako je Brühl, se rozvinou v mladé městské čtvrti nabízející vysokou kvalitu života.


Pro milovníky výtvarného umění je v Chemnitzu mnoho zajímavého, například umělecké galerie Kunstsammlungen Chemnitz nebo muzeum Gunzenhauser, které uchovává jednu z nejpůsobivějších sbírek klasické moderny. Historický i současný vývoj průmyslu ilustruje Saské muzeum průmyslu. Saská divadla spolu s Robert-Schumannovou filharmonií přitahují zájemce z celého Německa.


Chemnitz: Parní lokomotiva v Saském železničním muzeu © Johnny Ullmann
Chemnitz: Parní lokomotiva v Saském železničním muzeu © Johnny Ullmann

Za návštěvu stojí i více než 100 let stará radnice. V sále městských radních můžete obdivovat monumentální nástěnnou malbu Maxe Klingera "Práce - prosperita - krása" a umělecké dílo "Balancování" od Nea Raucha, jednoho z nejvýznamnějších současných umělců.


Kdo hledá jen odpočinek a relaxaci, najde v Chemnitz také spoustu vhodných míst, jako je jezero Schloßteich s přilehlým parkem Küchwald a historický městský park podél řeky Chemnitz, které lákají k procházce nebo malému odpočinku.


V Chemnitzu se narodilo a vyrostlo mnoho slavných osobností. Patří mezi ně slavní sportovci jako královna krasobruslení Katarina Wittová, fotbalista Michael Ballack, olympijský vítěz ve vzpírání Matthias Steiner, mistři světa v krasobruslení dvojic Aljona Savčenková a Robin Szolkowy, diskař Lars Riedel nebo Nico a Denny Ihleovi. Podobně působivý je i seznam osobností z oblasti umění a kultury, který zahrnuje jména jako spisovatel Stefan Heym, malíř Karl Schmidt-Rottluff, ikona stylu Bauhaus Marianne Brandtová nebo výtvarník Carsten Nicolai, skupina KraftKlub a herec Matthias Schweighöfer.


Nechte se překvapit Chemnitzem, přijeďte a prozkoumejte město - stojí to za to!
7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page