top of page
Vyhledat

Drážďany - synonymum kultury

Aktualizováno: 27. 1.

Existuje mnoho způsobů, jak definovat kulturu a krásu. Ale lze je snadno shrnout do jediného slova: Drážďany. Naprosté bohatství a nádhera kulturních pokladů jen co by kamenem dohodil od polabských plání stačí k tomu, aby se vám tajil dech.

Silueta Drážďan – hlavního saského města. Foto ddpix.de (DML-BY)

Historie Drážďan je fascinující a rozmanitá, sahající až do středověku. Drážďany byly založeny ve 12. století jako rybářská vesnice. Město bylo původně součástí Českého království a v 13. století přešlo pod kontrolu Markrabství Míšeň.


Rozkvět v raném novověku: V 15. a 16. století se Drážďany staly hlavním městem Saského vévodství a později Saského království. Za vlády Augusta Silného a jeho syna Augusta III. v 18. století město prošlo obdobím rozkvětu. Byly postaveny významné barokní stavby, jako je Zwinger a Frauenkirche.


Průmyslová revoluce a 19. století: Během 19. století se Drážďany rozvíjely jako průmyslové a kulturní centrum. Vznikly zde mnohé technické a vzdělávací instituce.


20. století a druhá světová válka: Nejtragičtějším obdobím v historii města byl konec druhé světové války, kdy byly Drážďany v únoru 1945 těžce bombardovány spojeneckými silami. Velká část historického centra města byla zničena.


Obnova po válce: Po válce, za vlády Východního Německa, bylo město pomalu obnovováno. Přestože byla část historických budov obnovena, mnohé byly nahrazeny budovami v socialistickém stylu.


Po znovusjednocení Německa: Po pádu Berlínské zdi a znovusjednocení Německa v roce 1990 se Drážďany staly součástí sjednoceného Německa. Od té doby probíhá intenzivní obnova města, včetně rekonstrukce mnoha historických památek jako Frauenkirche a Semperova opera. Drážďany dnes jsou známé jako centrum umění, kultury a historie, s bohatým kulturním dědictvím a moderním průmyslem.


Město je známé nejen svými třemi hlavními památkami – barokním palácem Zwinger, operou Semperoper a kostelem Panny Marie, ale také Brühlovou terasou a Královským palácem, Labskými zámky na úbočí Loschwitz, exkluzivními vilami čtvrť Blasewitz, zahradní město Hellerau a samozřejmě dvanáct drážďanských státních uměleckých sbírek. Zde narazíte na poklady, jako je Raphaelova Sixtinská madona a Zelený trezor, největší pokladnice na světě.


Drážďany jsou také známé svou hudbou. Budova opery, orchestr Staatskapelle, Drážďanská filharmonie a chlapecký sbor Kreuzchor, to vše zanechá publikum nadšené. Kulturní kalendář je nabitý po celý rok, město hostí mezinárodní festivaly a strhující divadelní a taneční produkce. V létě se město schází na akce pod širým nebem v parcích a na březích atmosférické řeky Labe. Drážďany jsou více než jen město historie a dědictví, o čemž svědčí několik moderních architektonických mistrovských děl. Pokud budete v prosinci v Drážďanech, určitě navštivte nejstarší německý vánoční trh. Striezelmarkt byl poprvé oficiálně zdokumentován v roce 1434 a dodnes zůstává velkolepou oslavou světel, barev a dráždivých vůní.


Drážďany

Webové stránky: www.dresden.de


Spolková země: Sasko


Tipy, zážitky a zkušenosti turistů z Drážďan a okolí (596)70 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page