top of page
Vyhledat

Lipsko (Liepzig)

Město Lipsko je jedním z nejvýznamnějších kulturních a ekonomických center v Německu a má dlouhou a bohatou historii.

Lipsko historie

Lipsko vzniklo pravděpodobně v 7. století jako slovanské osídlení. První písemná zmínka o městu pochází z roku 1015, kdy bylo nazýváno "urbs Libzi" a později "Lipsk." V průběhu středověku se Lipsko stalo významným obchodním centrem díky své výhodné poloze na křižovatce důležitých obchodních cest. Město získalo práva na pořádání trhů a veletrhů, což podporovalo jeho ekonomický růst. V roce 1409 byla založena Univerzita v Lipsku, což přineslo městu věhlas jako vzdělávacího a kulturního centra.


Během reformace hrálo Leipzig klíčovou roli. Slavná debata mezi Martinem Lutherem a Johannem Eckem se konala v Lipsku v roce 1519. Třicetiletá válka: Město bylo vážně postiženo během Třicetileté války (1618–1648), kdy bylo obsazeno a zpustošeno.


Leipzig se stalo centrem hudební kultury v 18. století. Johann Sebastian Bach působil jako hudební ředitel v tamějším kostele Sv. Tomáše. V 19. století zažilo město průmyslový rozvoj a urbanizaci. Ve 20. století bylo město také svědkem důležitých událostí v moderní historii - jako např. tzv. „Ponuré pondělí“ (9. října 1989) během mírových protestů, které nakonec přispěly k pádu Berlínské zdi a sjednocení Německa. Dnes je Leipzig moderním městem s bohatou kulturní scénou, vysokou úrovní vzdělání a důležitým hospodářským centrem ve východním Německu.


Lipsko je město bohaté na historii i kulturu, nabízí návštěvníkům také mnoho zajímavých památek. Mezi ty nejvýznamnější patří:


Thomaskirche (kostel sv. Tomáše)

Tento gotický kostel je jedním z nejznámějších v Lipsku a byl působištěm skladatele Johanna Sebastiana Bacha, který zde sloužil jako kapelník.


Auerbachs Keller

Historický hostinec, který byl zmíněn v Goethově Faustovi. Auerbachs Keller se nachází podzemí a je známý svou atmosférou a historií.


Univerzita v Lipsku: Založená v roce 1409, je jednou z nejstarších univerzit v Německu. Kampus má několik historických budov a je známý svou architekturou.


Kostel sv. Mikuláše (Nikolaikirche):

Další významný kostel v Lipsku, známý svým barokním styl a historickým významem. Byl důležitým místem během mírových protestů v roce 1989.


Výstaviště Lipsko (Leipziger Messe)

Jedno z nejstarších výstavišť na světě. Výstaviště hostí různé mezinárodní veletrhy a události.


Muzeum výtvarných umění (Museum der Bildenden Künste)

Obsahuje bohatou sbírku evropského umění od středověku po modernu.


Památník bitvy národů (Völkerschlachtdenkmal)

Monumentální památník postavený na počest bitvy národů v roce 1813, během napoleonských válek. Je to jedno z největších památníků v Evropě.


Mendelssohn-Haus

Dům, kde žil a pracoval skladatel Felix Mendelssohn Bartholdy. Nyní slouží jako muzeum věnované jeho životu a dílu.
28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
logo-turistika_2017.2_w_284 (2).png

2 677 příspěvků z Německa od zkušených turistů a cestovatelů na Turistika.cz

google_map.png
bottom of page